Kvasnice pro brandy a vínovici
Periodická destilace - známá také jako pot distillation, se používá pro fermentaci rmutu obsahujícího vodu, cukr a ovoce. Na rozdíl od kolonové destilace, která je zaměřena na výrobu co nejčistšího alkoholu z čistého cukru, periodická destilace je zaměřena na zachování autentické ovocné chuti a dosažení co nejvyššího obsahu alkoholu při výrobě ovocných destilátů.
Při periodické destilaci se rmut destiluje pomocí přístroje bez kolony. Tímto způsobem se minimalizuje odstraňování ovocné chuti a aroma z alkoholu. Destilát získaný z periodické destilace má bohatou ovocnou příchuť a vyšší obsah alkoholu, což je žádoucí při výrobě ovocných vín.
Proces periodické destilace umožňuje zachování přirozených charakteristik ovoce a produkuje destilát s výraznou ovocnou chutí. Je důležité dodržovat správné postupy a techniky při periodické destilaci, aby se dosáhlo optimálních výsledků.
Použití periodické destilace je vhodné při výrobě ovocných destilátů, kde je důležitá autenticita ovoce a zachování jeho příchuti.
Kvasinky pro periodickou destilaci (Pot Distillers yeast)
Pot Distillers yeast (kvasinky pro destilátory), jsou speciálně vyvinuty pro optimalizaci procesu periodické destilace. Tyto kvasinky mají několik výhod, které přispívají k dosažení vyššího obsahu alkoholu, lepší ovocné chuti a vysoké kvality konečného produktu.
Pot Distillers kvasnice jsou vybrány a vyvinuty s ohledem na jejich schopnost rychlé fermentace. To znamená, že dokážou efektivně přeměnit cukry v rmutu na alkohol, což vede k vyššímu obsahu alkoholu v konečném destilátu.
Důležitým faktorem při periodické destilaci je také zachování autentické ovocné chuti. Pot Distillers kvasnice mají schopnost extrahovat a zvýraznit ovocné aroma a příchuť při kvašení. To přispívá k bohatšímu a intenzivnějšímu ovocnému profilu destilátu.
Pro dosažení správných výsledků je důležité dodržovat optimální podmínky kvašení. To zahrnuje udržování správného pH a pečlivou kontrolu teploty kvašení. Pot Distillers kvasnice vykazují nejlepší výkon při určitém rozmezí pH a teploty, které je nutné trvale monitorovat a řídit.
S použitím Pot Distillers kvasnic je možné dosáhnout výborných výsledků při periodické destilaci, získat destilát s vysokým obsahem alkoholu a bohatou ovocnou chutí. Důkladné dodržování správných postupů a použití kvalitních kvasnic je klíčové pro dosažení vysokého standardu a kvality destilátu.
Kvasničné kmeny
Kvasničné kmeny používané pro výrobu kvasnic Pot Distillers jsou čisté vinné kvasinky, které jsou specificky vybrány pro výrobu ovocných destilátů. Tyto kmeny jsou pečlivě množeny za sterilních podmínek, aby byly zcela zbavené bakterií. Přítomnost bakterií by negativně ovlivnila kvalitu a koncentraci alkoholu ve výsledném destilátu.
Je důležité zdůraznit, že tento postup a kvasnice Pot Distillers jsou specificky určeny pro tento účel. Použití jiných kvasnic, které obsahují bakterie, by vedlo k závažné bakteriální kontaminaci produktu. Proto je důležité dodržovat návod a používat pouze doporučené kvasnice pro periodickou destilaci.
Výběr správných kvasnic je klíčovým faktorem při výrobě ovocných destilátů. Kvasničné kmeny Pot Distillers byly vyvinuty a testovány tak, aby poskytovaly optimální výkon, čistotu a kvalitu destilátu. Dodržování správných postupů a použití vhodných kvasnic je zásadní pro dosažení požadovaných výsledků a minimalizaci rizika kontaminace produktu.
!!! Nikdy prosím neaplikujte tento návod na jiné značky kvasnic! Pokud při stejném postupu použijete jiné kvasnice, které obsahují bakterie, dojde k výrazné bakteriální kontaminaci výsledného produktu !!!
Příchuť při destilaci
Pro dosažení maximálního zisku ovocné příchutě během destilace se často již na počátku fermentace používají enzymy k odbourání pektinu z buněčné struktury dužiny ovoce. Pektin se obvykle rozkládá při teplotách nad 55 °C, avšak optimální teplota pro rozklad pektinu je mezi 40-50 °C.
Díky enzymatickému rozkladu pektinu a celulózy z buněčné struktury dužiny ovoce se ovocná příchuť (aroma) snadněji uvolňuje. Například při destilaci vínovice (grappy) je výhodné přidávat enzymy do zbytků po lisování nebo dokonce již při lisování hroznů. Tímto způsobem lze dosáhnout intenzivnější příchuti.
Pokud se destiluje zakalený rmut, často není výsledná příchuť dobrá. Nicméně existují řešení, jak dosáhnout kvalitního ovocného destilátu, a to prostřednictvím dvou různých postupů:
-
Destilace pomocí varného kotle s dvojitým pláštěm (s horkou vodou): Tento systém je často používán v mnoha pálenicích. Tímto způsobem lze zpracovat i ovoce s větším množstvím dužiny a výsledná chuť destilátu bývá velmi solidní.
-
Maximalizace čistoty rmutu: Pokud je rmut skutečně čistý, lze jej zahřát pomocí libovolného tepelného zdroje bez vzniku nepříjemné příchuti. Nejjednodušším a nejefektivnějším postupem je fermentovat rmut po dobu 3-4 dní, poté jej přecedit přes filtrační tkaninu a nechat fermentaci dokončit.
Tímto způsobem lze dosáhnout kvalitního ovocného destilátu s příjemnou příchutí.
Proč používat nový postup, který před tím nebyl měněn?
Existuje několik důvodů, proč byste mohli zvážit použití nového postupu při výrobě rmutu pro destilaci:
-
Zlepšení kvality rmutu: Nový postup byl navržen s cílem dosáhnout mimořádně kvalitního rmutu s vysokým obsahem alkoholu a bez přítomnosti těkavých látek. To znamená, že výsledný destilát bude mít výraznější ovocnou příchuť a aroma, což přispěje k jeho vyšší kvalitě.
-
Optimalizace procesu: Nový kvasný způsob, který se vyznačuje vyšším pH a větším množstvím cukru, může vést k efektivnějšímu průběhu fermentace a větší produkci alkoholu. To může znamenat nižší náklady na výrobu a zvýšení výnosů.
-
Inovace a experimentování: V oblasti destilace se stále objevují nové postupy a techniky, které mohou přinést nové možnosti a zlepšení výsledného produktu. Vyzkoušení nového postupu vám umožní být inovativní a objevovat nové příležitosti.
Použití nového postupu při výrobě rmutu pro destilaci má potenciál přinést vylepšení v kvalitě destilátu a optimalizaci procesu. Je však důležité důkladně prověřit nový postup a přizpůsobit ho konkrétním podmínkám a potřebám vaší výroby.
Postup založení kvasu pro periodickou destilaci
Zde je přepracovaný text s jasnějšími pokyny pro založení kvasu pro periodickou destilaci:
- Připravte si 25litrovou plastovou nádobu (kbelík).
- Ovoce důkladně opláchněte horkou vodou. Pokud jde o měkké bobulovité ovoce, rozmačkejte ho a použijte 5-8 kg cukru na 25 l ovocné drti.
- Tvrdé ovoce, jako jsou jablka nebo hrušky, nakrájejte na tenké plátky, odstraňte jádra a špatné části. Použijte 8-10 kg cukru na 25 l ovoce.
- Pokud používáte sušené ovoce, nakrájejte ho na tenké plátky a namočte do vlažné vody po dobu 2 hodin. Poté použijte 2-4 kg cukru na 25 l ovoce.
Odstraňte veškeré zbytky (stonky, listy apod.) ze všeho ovoce ještě před zpracováním. Pecky se při zpracování nesmí rozdrtit, aby se zabránilo nepříjemné chuti v destilátu a vzniku škodlivých vedlejších látek. Tuto práci proveďte co nejrychleji. Můžete také kvasit ovoce uvnitř scezovací nádoby nebo použít textilní filtr k dokončení práce později.
-
Do nádoby přidejte 5 litrů vařící vody a 3 kg cukru. Důkladně promíchejte směs a nechte ji vychladnout na 50 °C. Jakmile dosáhne teploty 50 °C, přidejte pektolytické enzymy a znovu promíchejte. Nechte směs odpočívat po dobu 1 hodiny.
-
Po 1 hodině doplňte směs studenou vodou, aby dosáhla celkového objemu 20 litrů. Dobře promíchejte a počkejte, až teplota směsi klesne pod 30 °C. Hodnota pH by měla být mezi 4,5-5,0. Pokud je třeba pH upravit, přidejte ¼ čajové lžičky potravinářského vápna na 1 kg ovoce. Přidejte balení kvasnic Pot Distillers a opět dobře promíchejte. Nepřidávejte žádnou kyselinu!
-
Nechte směs kvasit 2-3 dny s volně položeným víkem na nádobě (kbelíku). Po 2-3 dnech oddělte kousky ovoce, například pomocí filtrační tkaniny. Filtraci proveďte pečlivě (ovoce důkladně prolisujte), abyste získali veškeré ovocné šťávy zpět do kvasné nádoby.
-
Samostatně rozpusťte 3 kg cukru ve 4 litrech horké vody. Po rozpuštění počkejte, až teplota roztoku klesne pod 30 °C. Poté přidejte cukrový roztok do kvasné nádoby a doplňte objem směsi studenou vodou přesně na 25 litrů.
-
Uzavřete nádobu víkem a nechte směs kvasit 7-10 dní při okolní teplotě vzduchu kolem 20 °C, dokud fermentace není dokončena. Ideální teplota pro kvašení je mezi 20-25 °C. Dbejte na to, že při teplotách pod 15 °C se kvašení bude odehrávat velmi pomalu nebo zcela zastaví. Při teplotách nad 30 °C bude kvašení příliš rychlé a výsledný destilát nebude kvalitní.
-
Po dokončení kvašení oddělte hrubé sedimenty, přidejte čiřící prostředek a nechte nádobu 2-3 dny stát. Poté znovu oddělte sedimenty a výsledná tekutina bude připravena k destilaci.
-
Je velmi důležité, aby byla tekutina před destilací zcela čistá a aby byly odstraněny veškeré pevné látky!
Zdroj: Internetový obchod „EkoNádobí“
Autor: Viktor Mykhailiuk